Dobry przepis na chleb to skarb w niejednym domu. Coraz częściej odchodzimy od niskiej jakości pieczywa marketowego, stawiając na domowe pieczenie chleba.
Niezależnie od tego, czy poszukujesz czegoś na drugie śniadanie czy interesuje cię jeszcze ciepły pyszny chlebek z chrupiącą skórką idealny na leniwy poranek, to łatwiejsze niż myślisz. Skorzystaj z poniższych porad i receptury na chleb.
1. Zakwas czy drożdże?
2. Podstawowe rodzaje pieczywa
3. Jak upiec domowy chleb?
Kluczowym składnikiem do przygotowania smacznego pieczywa jest mąka chlebowa. Wybierać możesz spośród wielu typów oraz mieszanek chlebowych, które mają duży wpływ na uzyskany smak.
Zakwas czy drożdże?
W zależności od swoich upodobań możesz przygotować chleb na drożdżach lub na zakwasie. Czym różnią się oba typy pieczywa? Przede wszystkim smakiem. W ostatnich latach na popularności zyskał zakwas, ale chlebek pyszny może być również na bazie ciasta drożdżowego.
Zakwas to nic innego jak mąka z wodą poddana procesowi fermentacji, który pozwala uzyskać charakterystyczny kwaśny smak i wytworzenie naturalnych świeżych drożdży. W krajach anglosaskich do przygotowania pieczywa używa się zakwasu piwnego, powstałego w procesie ważenia alkoholu. Odkrycie drożdży znacząco przyspieszyło produkcję chleba. Dzięki nim ciasto gotowe jest w kilkanaście – kilkadziesiąt minut (w zależności od przepisu).
Podstawowe rodzaje pieczywa
„Domowe” pieczywo popularne było już w dawnej Polsce. Wówczas najczęściej wypiekano chleb żytni oraz z mąki pszennej, rzadziej z jęczmienia. Kolejne lata to czas intensywnych eksperymentów. Smaczny chleb powstawał z mąki żytniej z różnymi dodatkami, z mąki owsianej czy kukurydzianej. Jak pokazują badania historyków, na przestrzeni wieków największą popularnością cieszył się chleb razowy z ciemnej mąki żytniej, do której niekiedy dodawano jęczmień lub owies, a także zioła i przyprawy. To właśnie pieczywo z nieoczyszczonej mąki jest najzdrowsze.
Jak upiec domowy chleb?
Aby przygotować domowy chleb pszenny, żytni czy owsiany, wcale nie musisz być mistrzem piekarnictwa. Wystarczy trzymać się kilku reguł:
- Przygotuj zaczyn, łącząc łyżkę mąki chlebowej, mleko lub wodę, cukier i drożdże świeże lub suszone.
- Gdy zaczyn (lub zakwas) zacznie pracować, dodaj go do mąki z olejem i szczyptą soli. Dodaj wodę i dobrze mieszaj.
- Ciasto powinno być zwarte, bez grudek. Przykryj je ścierką i poczekaj, aż wyrośnie. Może to potrwać kilkadziesiąt minut.
- Przełóż do formy i upiecz.
Do ciasta możesz dodać ulubione dodatki: zioła, przyprawy, pestki dyni, słonecznik.