Pierogi to zdecydowani bohaterowie polskich kuchni. Chociaż często w formie wytrawnej pojawiają się na przykład na wigilijnym stole, wielu miłośników tradycyjnego jedzenia sięga po nie na codzień. Te z kapustą i grzybami, ruskie czy z mięsem są wspaniałym wyborem na solidny obiad. Jednak upały nie skłaniają do sowitych posiłków. W ciepłe dni lepiej zdecydować się na lekką i orzeźwiającą wersję, czyli na pierogi z owocami i śmietaną.
Pierogi z owocami i śmietaną
Pierogi z owocami i śmietaną to świetny wybór zarówno na obiad, jak i na deser. Okres wakacji to najlepszy moment na wykorzystanie sezonowych owoców. Warto postawić na truskawki albo śliwki. Owocowy farsz, dopełniony śmietaną, sprawi, że przygotowany posiłek będzie zdrowy i pożywny, a do tego bardzo smaczny.
Składniki na ciasto
- 500 g mąki pszennej
- 50 g masła
- 350 ml wrzącej wody
- 1 szczypta soli
- 1 laska wanilii
- 2 żółtka
- 2 łyżki cukru pudru
- sok z czerwonego buraka
Truskawkowe nadzienie
- 200 g truskawek
- 0,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- mięta
Nadzienie śliwkowe
- 200 g śliwek
- 0,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 0,5 łyżeczki cynamonu
Pozostałe składniki
- mąka do podsypania
- 400 ml śmietany Łaciata 12%
Przygotowanie
Wsyp mąkę do miski, a następnie dodaj szczyptę soli i pokrojone w kostkę masło. Całość zalej wrzątkiem i dokładnie wymieszaj na ciasto. Po przykryciu ściereczką, odstaw na 10 minut. W tym czasie żółtka, cukier puder oraz nasiona wanilii należy wymieszać. Dodaj je do przestudzonego ciasta. Masę zagnieć i podziel na pół. Jedną część zagnieć z sokiem z buraka, podsypując mąką. Dzięki temu ciasto uzyska różowe zabarwienie.
Farsz owocowy
Truskawki pokrój w drobną kostkę. Posiekaj listki mięty i zmieszaj je z owocami. Następnie dodaj mąkę ziemniaczaną i ponownie pomieszaj.
Śliwki pokrój w drobną kostkę. Następnie wymieszaj je z cynamonem i mąką ziemniaczaną.
Lepienie pierogów
Na początku oprósz blat lub deskę mąką. Różowo zabarwione ciasto, ugniecione z sokiem z buraka, rozwałkuj na grubość 3-4 mm. Wytnij kółka. Małą łyżeczką nałóż nadzienie truskawkowe, a później sklej pierogi. Gotowe smakołyki odłóż na bok, na przygotowaną deskę oprószoną mąką. Następnie powtórz ten proces, używając drugiej porcji ciasta i nadzienia śliwkowego. Pierogi ze śliwkami gotuj w lekko osolonej wodzie przez około 5-6 minut. Natomiast pierogi z truskawkami należy gotować nieco krócej, by owoce się nie rozgotowały. Danie podaj ze śmietaną Łaciata 12%.
Leniwe – alternatywa dla tradycyjnych pierogów
Dla osób, które nie przepadają za tradycyjnymi pierogami, świetną alternatywą będą leniwe! Podane z owocami i śmietaną stanowią one wyśmienitą propozycję na letni posiłek.
Składniki
- 3 jajka
- 500 g twarogu Mazurski Smak bez laktozy
- 2 łyżki masła extra Łaciate (do ciasta)
- 3 łyżki masła extra Łaciate (do smażenia)
- 1/4 szklanki cukru
- 150 g mąki
- 100 ml śmietanki Łaciata 30%
- 200 g truskawek
- sól
Przygotowanie
Twaróg zmiel w maszynce do mielenia. Oddziel żółtka od białek. Masło utrzyj razem z cukrem, w między czasie wbijając po jednym żółtku i ciągle ucierając. Następnie, nadal kontynuując ucieranie, dodaj partiami twaróg. Białka jajek ubij na sztywną pianę z dodatkiem soli. Przesiej mąkę do sera i dokładnie wymieszaj. W dalszej kolejności przełóż ubite białka do serowej masy i delikatnie wymieszaj. Zagniecione ciasto wyłóż na podsypaną mąką stolnicę. Z tak przygotowanej masy uformuj wałek. Pokrój go na ukośne kawałki ciasta o szerokości około 1,5 cm.
Gotowanie leniwych
Zagotuj osoloną wodę w wysokim garnku. Partiami wrzuć do wrzącej wody przygotowane wcześniej kluseczki. Kiedy wypłyną na powierzchnię, wyłów je i odcedź.
Rozgrzej masło na patelni i podsmaż kluseczki. Następnie przełóż je do miseczek. Można je serwować wedle uznania, na przykład same, a także ze świeżymi owocami, cukrem, cynamonem bądź ubitą śmietanką Łaciata 30%.