Mieszkańcy Cejlonu mają wyjątkowe szczęście – ich wyspa dostarcza wielu smaków i niezwykłych kulinarnych, doświadczeń. Liczne przyprawy, owoce i herbaty to tylko namiastka wyjątkowych produktów, których możemy skosztować na wyspie. Znajdziemy tutaj wyroby dobrze nam znane, ale o innym, niezwyczajnym smaku. Świeże przyprawy smakują bowiem zupełnie inaczej niż te, które po wielodniowym transporcie trafiają do naszego kraju. Poza dobrze znanymi nam składnikami poznamy także te nowe, zaskakujące i niespotykane.
Przyprawy
Jedną z najbardziej popularnych i najważniejszych przypraw na wyspie jest cynamon. Kora cynamonowa z regionu Sri Lanki jest uznawana za najsłodszą i najdroższą. Obok tej przyprawy do najpopularniejszych na Sri Lance należą: pieprz czarny, gałka muszkatołowa, wanilia, kardamon i goździki. Nic więc dziwnego, że lankijska kuchnia słynie z intensywnych smaków. Dodatkowo lankijskie gospodynie nie używają wiele tłuszczu, za to przeciętne zużycie papryki jest bardzo wysokie. Z tego powodu Lankijczycy rzadko chorują na choroby układu pokarmowego. Pikantne potrawy działają antybakteryjnie i bakteriobójczo. Takie jedzenie jest w szczególności zalecane turystom. Nieprzyzwyczajeni do innych bakterii mogą szybko ulec zatruciu pokarmowemu, jedząc ostre potrawy można się przed tym uchronić.
Owoce
Na Sri Lance możemy spotkać owoce, które dostępne są także w Polsce, ale są mniej popularne. Takim przykładem jest rambutan, który swoim smakiem i wyglądem podobny jest do liczi. Jednak natura dała Cejlonowi również owoce, które nie tylko nie rosną w naszym kraju, ale również nie spotykamy ich nawet w sklepach z bardzo szeroką ofertą. Jednym z takich owoców jest sawo, który wyglądem przypomina ziemniaka, a smakiem jest zbliżony do gruszki z lekko słonawym posmakiem. Kolejnym, słynniejszym już owocem jest durian. Ze względu na jego intensywny zapach, przypominający woń rozkładającego się mięsa, jest wiele miejsc, do których zabronione jest wchodzenie z tym owocem.
Herbata
Ostatnim, ale najważniejszym dobrodziejstwem wyspy, jest herbata. Uprawiana na wysokogórskich plantacjach ma wyrazisty smak i bogaty aromat. Lankijskie plantacje uważane są za najczystsze na świecie. Dodatkowo herbata zbierana jest tutaj ręcznie. Dzięki temu listki nie są gniecione, a ich aromat udaje się w całości zamknąć w opakowaniu. Wybierając herbatę ze Sri Lanki powinniśmy na jej opakowaniu szukać znaku cejlońskiego lwa. Ten wyjątkowy certyfikat gwarantuje, że herbata została nie tylko wyhodowana i zebrana na Sri Lance, ale również tam zapakowana. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwala nam w pełni cieszyć się jej niezwykłym smakiem i aromatem. Jedną z niewielu w Polsce marek, która posiada znak cejlońskiego lwa jest Akbar. Firma oferuje mieszankę najlepszych, czarnych herbat. Charakteryzuje ją intensywnie czerwona barwa oraz głęboki aromat, który jest znakiem rozpoznawczym wysokogórskich gatunków.