Z płatkami jadalnego złota, podawane niczym dzieło sztuki. Tradycyjna receptura i wyrafinowana słodycz albo nieszablonowy przepis łączący w sobie z pozoru niepasujące składniki. Lody, bez względu na rodzaj, są przysmakiem, który potrafi skutecznie poprawić humor i nigdy się nie nudzi. Sezon na lodowe smakołyki trwa w pełni, dlatego warto poznać kilka ciekawostek na ich temat.
Lody to ulubiony deser małych i dużych smakoszy. Tradycja ich przyrządzania najprawdopodobniej narodziła się w Chinach, gdzie z owoców, ryżu i różnych przypraw przygotowywano syropy mrożone w studni pełnej lodu1. Kulinarni eksperci ścigają się w wymyślaniu nowych smaków, serwując m. in. lody krabowe, piwne, a nawet wasabi czy bekonowe 2. Z kolei miłośnicy luksusu mogą liczyć na deser z jadalnym złotem, którego cena w jednej z londyńskich lodziarni wynosi około 500 zł 3.
Nie zawsze jednak kluczem do sukcesu są ekstrawaganckie smaki i sposób podania. Czasem siła tkwi w prostocie, a tradycja oraz naturalne składniki w połączeniu z fachową wiedzą tworzą unikalną recepturę, która broni się sama.
Deser pełen wspomnień
Z czym kojarzą nam się lody? Z latem, beztroskim dzieciństwem, wypadami za miasto – wystarczy wybrać swój ulubiony smak i można poczuć się jak dawniej, wrócić wspomnieniami do odwiedzanych miejsc. – Lody naturalne wytwarza się nie tylko ze świeżych składników wysokiej jakości, ale także na podstawie dawnych receptur. W składzie nie zawierają konserwantów czy ulepszaczy smaku i smakują tak jak kiedyś – mówi Bartosz Cholma, technolog produkcji w sieci lodziarni Jesz Lody Tradycyjne. Dodaje: Jeśli ktoś ma ochotę na prawdziwą wycieczkę w przeszłość, może sięgnąć po nasze „Lody Babci”, które smakują dokładnie tak samo, jak lody, które pamiętam z dawnych lat.
Lody i dieta – jak to połączyć?
Wiele osób stara się zdrowo odżywiać i dba o sylwetkę. Drakońskie diety cud powoli odchodzą w zapomnienie, a zbilansowany jadłospis to styl życia wypracowany na bazie odpowiednich nawyków żywieniowych. Można jeść mądrze, pozwalając sobie przy tym na drobne przyjemności. Nawet na diecie wolno od czasu do czasu sięgnąć po coś słodkiego, np. lody. Wystarczy wybierać te, które są bardziej dietetyczne i przede wszystkim mają dobry skład. Lody są zdecydowanie mniej kaloryczne niż czekolada, batony czy ciastka. Osoby, dla których jest to szczególnie ważne, powinny sięgać po sorbety lub lody bez cukru – te dostarczają jeszcze mniej kalorii niż lody mleczne.
– Często pytają nas nasi goście, co robimy, aby lody o obniżonej zawartości cukru były nadal smaczne. W naszych sorbetach bez cukru, aby uzyskać odpowiedni smak przy jego zmienionej zawartości, zwiększamy % owoców do innych składników. W sorbetach bez cukru o smaku truskawkowym lub bananowym mamy 3 kg owoców na jedną bańkę lodów co stanowi około 80% owoców w lodach. – mówi Martyna Rupińska technolog produkcji lodów w sieci lodziarni Jesz Lody Tradycyjne. Dodaje: Warto wspomnieć, że lody to produkt lekkostrawny. Zawierają one lekkostrawne białka, dzięki czemu osoby starsze, kobiety w ciąży a także dzieci powyżej 2 lat mogą spokojnie jeść ten deser.
Na słodko, ale zdrowo!
Jeśli sięgamy po naturalne lody rzemieślnicze, które produkowane są z wysokiej jakości składników, nie musimy bać się o to, że deser będzie niezdrowy. Takie lody są źródłem białka oraz łatwo przyswajalnego tłuszczu. Smaki przyrządzane na bazie mleka mogą uzupełnić braki wapnia, a sorbety o wysokiej zawartości owoców są bogate w różnego rodzaju witaminy, m.in. A, B, C, D, E, kwas foliowy czy beta-karoten.
Lody w ciepłe dni dają nam poczucie orzeźwienia, są kulinarną przyjemnością, po której nie musimy mieć wyrzutów sumienia. Są też świetnym pomysłem na spotkania z przyjaciółmi. Wspólne poznawanie nowych smaków może dostarczyć wiele radości. Dla niektórych przyrządzanie naturalnych lodów rzemieślniczych to prawdziwa pasja i sztuka, którą dopracowują do perfekcji.