Dziczyzna jest wśród szefów kuchni jednym z najbardziej cenionych mięs.Dlaczego tak rzadko pojawia się w naszych domowych kuchniach? Czy dziczyzna jest zdrowym i bezpiecznym mięsem? Czy w Polsce pojawia się ,,moda” na dziczyznę?
Tradycja jedzenia dziczyzny nierozerwalnie wiąże się z kuchnią polską. Od czasów średniowiecza dania z dziczyzny były synonimem przynależności do wyższego stanu. Przywilej polowania w lasach należał do króla lub posiadacza ziemskiego. Mięso zwierzyny łownej było przysmakiem dworów szlacheckich. Kiedy zajrzymy do XIX-wiecznych książek kucharskich z tradycyjną kuchnią polską, to zauważymy, że dominantą będą w nich potrawy z dziczyzny. Dlaczego tak smaczne i, przede wszystkim, zdrowe mięso zniknęło z naszych stołów?
Za jeden z głównych powodów uchodzi postrzeganie dziczyzny jako produktu drogiego. Z powodu małej popularności mięso to jest trudno dostępne, przez co jego cena może wydawać się wysoka. Kłopot stanowi też obawa przed chorobami, na które podatne są leśne zwierzęta. Niesłusznie, ponieważ dopuszczana na rynek dziczyzna jest badana przez weterynarzy znacznie dokładniej niż mięso zwierząt hodowlanych, które żyją w kontrolowanych warunkach. Dziczyzna jest nie tylko smaczna, ale zawiera również mniej tłuszczu niż np. wołowina. Ponadto dieta zwierząt leśnych opiera się całkowicie na naturalnych pokarmach. Żołędzie i rośliny leśne sprawiają, że dziczyzna zawiera znacznie mniej cholesterolu, zachowując jednocześnie pełne wartości odżywcze. Mięso to bogate jest w żelazo, magnez, fosfor, potas oraz witaminy: B2, B5, B6. Mięso dzikich zwierząt ma również mniej kalorii (średnio 120 kcal w 100 g). Jest o połowę mniej kaloryczne niż np. wołowina lub wieprzowina.
Zainteresowanie dziczyzną w krajach Europy Zachodniej było dotychczas większe niż w Polsce. Stąd, z powodu niskiego popytu na ten typ mięsa w Polsce, znaczna jego część jest eksportowana za granicę. Polscy producenci starają się jednak, by to szlachetne mięso wróciło na polskie stoły. Już teraz jest coraz częściej dostępne w dużych sieciach handlowych i delikatesach, dzięki czemu staje się łatwiej osiągalne dla konsumentów.
Należy również pamiętać że dziczyzna jest mięsem sezonowym. Jeśli zależy nam na świeżym produkcie, to musimy liczyć się z tym, że polowania na różne gatunki mogą odbywać się tylko w trakcie ściśle wyznaczonych okresów. Mięso zwierzyny łownej jest jednak dostępne cały rok – nie należy być sceptycznie nastawionym do mrożonej dziczyzny, ponieważ proces ten poprawia kruchość mięsa i wydobywa jej smak.
– Czołowi producenci dziczyzny w Polsce przygotowują produkty świeże i mrożone gotowe do zamarynowania oraz przyprawienia. To najwyższej jakości mięso, które jest zapakowane próżniowo. Dzięki temu produkt jest smaczny, świeży i prosty w przygotowaniu. – mówi Roman Miler, prezes Gobarto Dziczyzna.
Jednym z czynników, dla którego boimy się gotować potrawy na bazie dziczyzny, jest mit o tym, że mięso to jest trudne w przygotowaniu. Jednakże w dobie popularności internetowych blogów kulinarnych nietrudno znaleźć przepisy przystępne nawet dla laików kulinarnych. Spektrum wyboru rodzaju dziczyzny jest bardzo duże: od dzików, poprzez jelenie, aż po sarny. Każdy znajdzie coś dla siebie.