Crème brûlée z truskawkami

on
Fermy-Drobiu-Jokiel_Foto_Creme brulee (RGB)

Crème brûlée to wykwintny deser pochodzący z Francji. Jest to rodzaj kremowego budyniu na bazie jajek, śmietany, cukru i ekstraktu z wanilii. Najbardziej charakterystyczną cechą crème brûlée jest karmelizowana warstwa cukru na wierzchu, która jest delikatnie przypalana przed podaniem, tworząc chrupiącą skorupkę.

Składniki:

 •  4 żółtka jaj (M lub L Fermy Drobiu Jokiel)
 • 100 ml mleka
 • 400 ml śmietany 30%
 • 2-3 łyżki ekstraktu z wanilii
 • ½ szklanki cukru
 • kilka truskawek

Sposób przygotowania:

 1. Do garnka wlewamy 100 ml mleka i 400 ml słodkiej śmietany 30%. Po lekkim podgrzaniu dodajemy 2-3 łyżki ekstraktu z wanilii.
 2. Żółtka oddzielamy od białek, do 4 żółtek dodajemy pół szklanki cukru i dokładnie mieszamy. Robimy to do momentu aż zmienią kolor, ale nie można ich zbytnio napowietrzyć.
 3. Wlewamy wcześniej podgrzewane mleko ze śmietaną. Robimy to stopniowo, cały czas mieszając, ale masy, podobnie jak żółtek, nie wolno nadmiernie napowietrzyć.
 4. Całość można przelać przez sitko, aby masa była idealnie gładka. Masę rozlewamy do foremek. Potem do żaroodpornego naczynia wkładamy ściereczkę, ustawiamy na niej foremki i wlewamy gorącą wodę tak, aby sięgała do połowy foremek.
 5.  Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni na około 45 minut i pieczemy do lekkiego zarumienienia. Odstawiamy do wystudzenia na około 4 godziny. Następnie posypujemy równomiernie 2 łyżeczkami cukru, który karmelizujemy palnikiem gazowym. Na koniec ozdabiamy świeżymi truskawkami.