Baskijski sernik pistacjowy

on

Pistacje – małe, zielone orzechy o wyjątkowym smaku, zdobywają coraz większą popularność w kulinarnym świecie. Trend na pistacje można zauważyć w wielu nowoczesnych restauracjach i kawiarniach, a coraz częściej w domowych kuchniach. Te orzechy chętnie wykorzystywane są jako główny składnik ciast, pączków czy kremów, ale także dań wytrawnych. Skąd bierze się ta moda i co sprawia, że pistacje są dziś tak pożądane, a dania z nimi przyrządzane tak wyjątkowe?

 W małym orzechu, wielka moc

Pistacje są pełne wartości odżywczych. Są doskonałym źródłem białka, zdrowych tłuszczów, błonnika, witamin (zwłaszcza witaminy B6) oraz minerałów, takich jak potas i magnez. Zdrowe odżywianie jest coraz bardziej popularne, a pistacje doskonale wpisują się w ten trend. Do stale rosnącej popularności tych orzechów przyczynia się również ich wszechstronność kulinarna. Pistacje można wykorzystać w wielu różnorodnych daniach – od przystawek, przez dania główne, aż po desery. Dodatkowo, zielony kolor pistacji dodaje daniom z ich wykorzystaniem atrakcyjności wizualnej, co jest ważne w erze mediów społecznościowych. Fotogeniczne dania zdobywają więcej uwagi wśród odbiorców, a unikalny smak pistacji, który jest jednocześnie delikatny i bogaty, przyciąga smakoszy.

Pistacje – orzechy z historią

Pistacje mają długą historię uprawy, sięgającą co najmniej 7000 lat p.n.e. Są jednymi z najstarszych orzechów spożywanych przez człowieka. Zyskały popularność na Bliskim Wschodzie i dotarły do Europy przez jej południową część. We Włoszech są one integralnym składnikiem kulinarnej tradycji od wielu stuleci. Szczególnym uznaniem cieszy się krem pistacjowy z Bronte, wytwarzany z pistacji rosnących na stokach Etny, który nie ma sobie równych. Sycylijskie cannoli wypełnione kremem pistacjowym, serwowane z filiżanką gęstej kawy, to prawdziwy raj dla smakoszy.

Choć pistacje są kaloryczne, to badania pokazują, że ich umiarkowane spożycie może wspomagać kontrolę wagi. Dzięki zawartości błonnika i białka, pistacje dają uczucie sytości na dłużej, co czyni je zdrową przekąską. Drzewka pistacjowe najlepiej rosną w klimacie suchym, gorącym i słonecznym. Są wytrzymałe i mogą przetrwać w warunkach, w których inne rośliny by nie przetrwały. Zaczynają owocować dopiero po 7-10 latach od posadzenia, ale mogą żyć i dawać owoce przez wiele dziesięcioleci. Każde drzewko może dostarczyć do 50 kg pistacji

Pistacje coraz częściej goszczą na naszych stołach, wprowadzając odrobinę urozmaicenia do codziennych posiłków. Ich popularność będzie prawdopodobnie nadal rosła, ponieważ coraz więcej osób odkrywa korzyści zdrowotne płynące z ich spożywania. Pistacje, choć małe, mają ogromny wpływ na wygląd i smak współczesnej kuchni.

Baskijski sernik pistacjowy

 Składniki:

  • 250 g orzechów pistacjowych, łuskanych, niesolonych (patrz wskazówka)
  • 230 g cukru
  • 500 g śmietany, min. 30% tłuszczu
  • 700 g serka kremowego, śmietankowego, typu Philadelphia®, podzielonego na kawałki
  • 5 jajek
  • ¼ łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego, wykonanego w TM
  • lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, naturalnego
  • 1 kropla barwnika spożywczego, zielonego (opcjonalnie)

 Sposób przygotowania:

  1. Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć pistacje, dodać cukier, zmielić 1 min 20 s/obr. 10. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, zmiksować 1 min/obr. 6.
  2. Dodać śmietanę, podgrzewać 3 min/80°C/obr. 3. W tym czasie rozgrzać piekarnik do temp. 230°C. Tortownicę (Ø 24 cm) wyłożyć papierem do pieczenia w taki sposób, aby papier wystawał ponad brzeg formy. Masę pistacjową przecedzić przez sitko do innego naczynia, aby oddzielić większe kawałki łupinek.
  3. Do naczynia miksującego wlać przecedzoną masę pistacjową, dodać serek kremowy, jajka, sól, cukier waniliowy i barwnik, wymieszać 20 s/obr. 5. Masę przelać do przygotowanej tortownicy. Piec 30-35 min (220°C) na drugim od dołu poziomie piekarnika. Powierzchnia sernika powinna się mocno zrumienić, a środek powinien sprawiać wrażenie półpłynnego (patrz wskazówka). Sernik odstawić do całkowitego ostudzenia w temp. pokojowej, następnie włożyć do lodówki do stężenia na min. 8 godz. (najlepiej na całą noc). Baskijski sernik pistacjowy podawać jako deser.